Dziennik Gazeta Prawana logo

Firmy wybierają regulaminy zamiast układów zbiorowych

1 lipca 2018

● Zakłady pracy uzależniają wynagrodzenie pracowników od dochodów i efektywności ich pracy

● Mimo spowolnienia firmy nie chcą wypowiadać korzystnych dla pracowników układów zbiorowych

Firmy nie decydują się na wprowadzenie nie korzystnych zmian dla pracowników do regulaminów wynagradzania. Mimo spowolnienia gospodarczego nie wypowiadają również układów zbiorowych.

Z danych uzyskanych w Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) wynika, że w tym roku tylko 51 firm zdecydowało się na takie działanie. Jest to o 20 mniej niż w roku ubiegłym. Dla porównania przed kryzysem, w 2007 roku, zostało wypowiedziane 55 układów zbiorowych.

Te dane potwierdzają, że firmy uznały, że spowolnienie gospodarcze mają już za sobą i nie muszą korzystać z rozwiązań, które nie są korzystne dla pracowników.

- Lepiej jest przetrzymać występujący w firmach okresowy spadek produkcji, niż wypowiadać układy zbiorowe pracy - potwierdza Małgorzata Chmielewska, dyrektor Departamentu Kadr i Płac w Grupie Skanska.

Jej zdaniem takie wypowiedzenie wprowadza nerwową atmosferę wśród pracowników, która może doprowadzić do pogłębienia się kryzysu w firmie.

Chociaż firmy nie wypowiadają zawartych już układów zbiorowych, to te, które ich nie mają, nie chcą ich zawierać. Pracodawcy wskazują, że warunki układów muszą być negocjowane ze wszystkimi związkami. To natomiast powoduje długi czas ich uzgadniania. Do tego dochodzi konieczność zarejestrowania układu przez PIP. Jeżeli ta uzna, że jego warunki są mniej korzystne dla pracownika od tych wynikających z prawa pracy, to może odmówić jego rejestracji. Natomiast firmy mające trudną sytuację finansową potrzebują szybkiego działania. Część z nich rezygnuje z układów na rzecz regulaminów pracy.

- Zawieranie układów jest skomplikowane i wymaga dużo czasu, a regulaminy są prostsze i nie muszą być rejestrowane przez PIP - mówi Witold Polkowski, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich.

Niechęć do zawierania układów na rzecz bardziej elastycznych zapisów w regulaminach wynagradzania jest szczególnie widoczna wśród firm, które działają od niedawna lub są dopiero co założone.

W większości firm funkcjonują regulaminy, które określają warunki pracy i wynagrodzenia pracowników. Na wniosek związków zawodowych lub pracodawcy może zostać zawarty zbiorowy układ pracy. Można np. uzgodnić korzystniejsze warunki wynagradzania i czasu pracy. Wtedy związki nie mogą kwestionować podwyżek płac i żądać więcej, niż jest to zagwarantowane w układzie.

układów zbiorowych jest zarejestrowanych w Państwowej Inspekcji Pracy

artur.radwan@infor.pl

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.