Nowy dzień wolny
Święto Trzech Króli będzie najprawdopodobniej kolejnym dniem wolnym od pracy, mimo że swojego stanowiska w tej sprawie nie przedstawił rząd.
Wszystko wskazuje na to, że na trwającym posiedzeniu Sejm uchwali nowelizację kodeksu pracy i niektórych innych ustaw, która ustanowi święto Trzech Króli dniem wolnym od pracy. Przeciwny temu projektowi jest jedynie klub Lewicy.
- Nadal nie wiemy, jakie jest stanowisko rządu w tej sprawie. A projekt nie tylko ustanawia nowy dzień świąteczny, ale odbiera też pracownikom ich uprawnienia - mówi Jerzy Wenderlich, wicemarszałek Sejmu, poseł Lewicy.
Nowe przepisy przewidują bowiem, że jeśli którekolwiek święto wypadnie w sobotę lub inny dzień wolny od pracy, firma nie będzie musiała w zamian oddawać pracownikom dnia wolnego w innym terminie (tak jak obecnie). W rezultacie w niektórych latach, gdy w sobotę wypadną dwa z 13 dni świątecznych, pracownicy stracą jeden wolny dzień, bo w zmian zyskają tylko jeden wolny dzień w święto Trzech Króli.
- Takich zmian nie można usprawiedliwiać faktem, że ustanowienia święta Trzech Króli dniem wolnym od pracy domaga się większość Polaków - uważa Jerzy Gosiewski, poseł klubu PiS.
Tłumaczy, że przedstawiony w ubiegłym roku obywatelski projekt ustawy w tej sprawie podpisało ponad milion osób, ale nie przewidywał on odbierania innych uprawnień pracownikom.
Wejście w życie ustawy umożliwi pracownikom korzystanie z rekordowo długiego weekendu. Jeśli na przełomie roku wykorzysta osiem dni urlopu, będzie miał wolne przez 16 dni z rzędu.
lukasz.guza@infor.pl
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu