Dziennik Gazeta Prawana logo

Błąd w świadectwie obniży emeryturę

2 lipca 2018

ORZECZENIE - Do przyznania odszkodowania pracownikowi od firmy za błędnie wystawione świadectwo pracy, które spowodowało obniżenie emerytury, nie wystarczy prawomocny wyrok innego sądu przyznający wyższą emeryturę.

Pracownik był zatrudniony w kopalni węgla brunatnego na różnych stanowiskach w tym elektromontera górnictwa. Następnie stosunek pracy został z nim rozwiązany za porozumieniem stron. Od jego rozwiązania pobierał emeryturę. Przy jej obliczaniu ZUS uwzględnił dane dotyczące pracy górniczej zawarte w wystawionym świadectwie pracy. Kopalnia miała jednak wątpliwość, czy praca elektromontera (naprawianie maszyn pod ziemią) jest równoznaczna z pracą innych górników na tzw. przodku i w związku z tym należy mu się wyższy przelicznik, który wpływa na wysokość emerytury. Ostatecznie wystawiła pracownikowi świadectwo pracy z przelicznikiem 1,2 w ilości 292 miesięcy.

Pozostało 91% treści
Ten artykuł przeczytasz tylko z aktywną subskrypcją Premium.
Skorzystaj z PROMOCJI NA PIERWSZY MIESIĄC.

Zyskaj nielimitowany dostęp do wszystkich treści:
wyjaśnień ekspertów, raportów i pogłębionych analiz oraz narzędzi dla specjalistów.

Możesz anulować w dowolnym momencie.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.