Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo

Flesz kadrowy

1 lipca 2018

Programy prewencyjne dla mikro i małych firm

Komisja ds. Kontroli Państwowej na posiedzeniu 10 października 2013 r. w siedzibie Sejmu przyjęła informację głównego inspektora pracy o wynikach i efektach realizacji programów prewencyjnych PIP dla mikro i małych przedsiębiorstw, mających na celu poprawę warunków pracy. Wynika z niej, że podczas ubiegłorocznych kontroli inspektorzy pracy ujawnili w nich ponad 76,6 tys. wykroczeń przeciwko prawom pracownika. Sektora tego dotyczyło także aż 84 proc. wszystkich nałożonych przez inspektorów pracy mandatów karnych i 86 proc. wniosków o ukaranie skierowanych do sądu. W celu poprawy stanu bezpieczeństwa pracy oraz przestrzegania przepisów prawnej ochrony pracy Państwowa Inspekcja Pracy przygotowała i wdrożyła programy prewencyjne przeznaczone dla mikro i małych firm. Ich idea oparta jest na zasadzie samokontroli. Pracodawca, używając narzędzi przygotowanych przez PIP, identyfikuje występujące w zakładzie nieprawidłowości i zagrożenia zawodowe, następnie podejmuje czynności w celu ich eliminacji bądź ograniczenia. Pozytywne ukończenie programu weryfikowane jest w drodze kontroli audytowej inspektora pracy.

Pensje polskich pedagogów wzrosły

Europejskie biuro Eurydice (EACEA P9) aktualizuje co roku publikację dotyczącą zarobków nauczycieli i dyrektorów szkół. Opublikowano najnowsze opracowanie "Teachers and School Heads Salaries and Allowances in Europe", 2012/13. W materiale znajdują się m.in. informacje o wynagrodzeniach nauczycieli oraz o wynagrodzeniach dyrektorów szkół. Każda z nich obejmuje dwa rodzaje danych dla nauczycieli i dyrektorów szkół - zarobki ustawowe oraz rzeczywiste (w tych krajach, które takimi danymi dysponują). Polska jest jednym z nielicznych krajów, w których wynagrodzenia nauczycieli w roku szkolnym 2012/2013 wzrosły. Jest to związane z realizowanym przez rząd planem podwyższenia wynagrodzeń nauczycieli o 50 proc. w latach 2007-2012. Ponad połowa krajów europejskich odnotowała zamrożenie, a nawet wyraźne cięcia w ustawowych wynagrodzeniach nauczycieli, głównie w związku z kryzysem gospodarczym. Płace nauczycieli zamrożono m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Włoszech, na Litwie i w Estonii. W przypadku Polski podobnie jak w innych krajach europejskich roczne minimalne pensje ustawowe brutto nauczycieli są niższe niż PKB na jednego mieszkańca. Z kolei maksymalne roczne zarobki brutto dla nauczycieli w Polsce oscylują wokół PKB na jednego mieszkańca (w większości krajów jest wyższy). Polska znajduje się w jednej trzeciej krajów, w których stosuje się zasadę dodatkowego wynagradzania nauczycieli.

Komunikat Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

PFRON na swojej stronie internetowej wyjaśnia, że pracodawcy składający deklaracje DEK-I-b są zobowiązani skorygować deklaracje za okresy sprawozdawcze, począwszy od grudnia 2012 roku do sierpnia 2013 roku, na formularzach według wzorów ustalonych w rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej z 20 grudnia 2012 r. w sprawie ustalenia wzorów deklaracji składanych Zarządowi Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przez pracodawców zobowiązanych do wpłat na ten Fundusz (Dz.U. z 2013 r. poz. 32 oraz poz. 553). W nowym formularzu deklaracji DEK-I-b (pozycja 42) liczba pracowników odpowiadająca różnicy między zatrudnieniem zapewniającym osiągnięcie wymaganego wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych a rzeczywistym zatrudnieniem osób niepełnosprawnych wyliczana jest z dokładnością do czterech miejsc po przecinku. Z kolei w formularzach składanych przez pracodawców za okresy od stycznia 2011 r. do sierpnia 2013 r. (pozycja 32) wartość ta wyliczana była z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku. W związku z powyższym przy korygowaniu deklaracji DEK-I-b mogą powstać różnice w wysokości zobowiązania (kwota do zapłaty) - wynikające z dokładności wyliczeń.

K.D.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.