Agro nowoczesność
Jednym z reprezentantów wysokiej kultury rolnej Wielkopolski jest Przedsiębiorstwo Rolne Długie Stare Sp. z o.o. (powiat leszczyński). W jego skład wchodzi sześć Zakładów Rolnych oraz Zakład Usług Rolniczych, gospodarujących na obszarze 3,2 tys. ha. Oprócz produkcji roślinnej utrzymuje się tutaj ponad 2 tys. sztuk bydła rasy Holsztyńsko-fryzyjskiej (HF).
W czterech fermach przebywa 900 szt. wysokowydajnych, mlecznych krów, których produkcja wynosi od 9,5 tys. do ponad 11 tys. litrów mleka od jednej krowy. - Jest to dobry europejski poziom udoju mleka, o wysokich parametrach jakościowych - mówi , Główny Hodowca.
Obory, w których przebywają krowy mleczne, wyposażone są w komputerowy system zarządzania stadem. Daje on gwarancję pełnej wiedzy na temat zwierzęcia, od dnia urodzenia do opuszczenia stada. System rejestruje pochodzenie, stan zdrowotny krowy wraz z obsługą weterynaryjną oraz jej wydajność mleczną.
Udój krów jest w pełni zmechanizowany, z zachowaniem wszystkich norm higieny i bezpieczeństwa.
Przedsiębiorstwo zajmuje się również produkcją jałówek cielnych, w całości opartą na własnych zasobach. Ta część produkcji znalazła uznanie kontrahentów, z uwagi na dobrą markę i wysoką jakość materiału hodowlanego.
Dzięki organizacji tak dobrych warunków, produkcja ta przysparza fermie prestiżu. Wysoka jakość i skuteczność stosowanego, seksowanego (determinującego konkretną płeć) nasienia, w tym przypadku daje 95-proc. gwarancję przyjścia na świat cieliczek, a to jest podstawą do dalszej produkcji jałówek cielnych. Spółka część jałówek przeznacza na uzupełnienie własnego stada.
Ponadto produkuje się bydło mięsne, oparte na materiale genetycznym pochodzenia francuskiego, rasy Limousin. Zwierzęta przebywają w nowoczesnych, dobrze napowietrzonych i profesjonalnie obsługiwanych, wolnostanowiskowych z głęboką ściółką, oborach. Każda z ferm spełnia normy sanitarne i ekologiczne.
Zwierzęta żywione są paszami, przygotowywanymi w gospodarstwie i mieszankami treściwymi z własnej mieszalni pasz, dzięki której dostarczana zwierzętom karma jest bogatsza w minerały i urozmaicone komponenty paszowe. Spółka w dziale rolnym, uprawia cztery podstawowe zboża, kukurydzę, rzepak, buraki cukrowe. Dzięki dobremu zarządzaniu, przedsiębiorstwo generuje środki na rozwój i inwestuje.
Janusz Koralewski
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu