Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Biznes

Roszada w PPL przybliża Polski Holding Lotniczy

26 czerwca 2018
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty

Transport

W piątek doszło do przetasowań w państwowych firmach lotniczych. Michał Kaczmarzyk, prezes kontrolowanej przez Ministerstwo Skarbu Państwa LS Airport Services, spółki obsługującej samoloty m.in. w warszawskim porcie, przejął stery w PPL, które jest właścicielem lotniska w Warszawie i Zielonej Górze, a ponadto posiada akcje lub udziały niemal wszystkich lotnisk regionalnych w Polsce.

Marzec zarządzał PPL od lutego 2008 r. i uważany był za człowieka Cezarego Grabarczyka, byłego ministra infrastruktury, a obecnie wicemarszałka Sejmu. W kręgach zbliżonych do władz warszawskiego lotniska mówi się, że nowa minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska odwołała Marca, bo sprzeciwiał się włączeniu lotniska w struktury Polskiego Holdingu Lotniczego, planowanej nowej państwowej spółki. Pomysł skonsolidowania aktywów lotniczych należących do Skarbu Państwa od dawna jest lansowany przez Ministerstwo Skarbu Państwa jako najbardziej racjonalny plan wykorzystania aktywów państwowych w tym sektorze. Dotąd takie rozwiązanie nie mogło jednak wyjść poza ramy pomysłu ze względu na brak zgody ze strony MIR, które nadzoruje PPL i Polską Agencję Żeglugi Powietrznej (reszta spółek lotniczych jest w rękach MSP). W tym kontekście odwołanie Marca może oznaczać "tak" Bieńkowskiej dla tej koncepcji.

Jednak oficjalnie resort infrastruktury i rozwoju milczy w tej sprawie. W piątek potwierdził jedynie wymianę na stanowisku dyrektorskim, ale nie podał powodów usunięcia Marca ze stanowiska.

Piotr Popa, rzecznik MIR, powiedział jedynie, że PPL musi dostosować się do zmieniających się warunków na europejskim rynku lotniczym.

Michał Kaczmarzyk przed LS Airport Services pracował m.in. w firmie konsultingowej PwC, Agencji Rozwoju Przemysłu oraz Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

W 2013 r. lotnisko Chopina obsłużyło ponad 10,6 mln pasażerów - o 11,4 proc. więcej niż rok wcześniej.

Cezary Pytlos

cezary.pytlos@infor.pl

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.