Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo
Gospodarka

Gospodarka USA wciąż słaba, ale są nadzieje

29 czerwca 2018
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę

Amerykańska gospodarka rozwijała się w trzecim kwartale tego roku wolniej, niż oczekiwano, ale dane dają nadzieję na poprawę sytuacji w bieżącym kwartale.

Jak podał wczoraj Departament Handlu PKB Stanów Zjednoczonych, w okresie lipiec - wrzesień wzrósł o 2 proc. w ujęciu rocznym, podczas gdy analitycy spodziewali się wzrostu na poziomie 2,5 proc. Jednak to i tak najlepszy jak dotąd kwartał w tym roku - w poprzednim wzrost wyniósł 1,3 proc.

Na dodatek zdaniem analityków jest szansa, że wzrost przyspieszy. Po raz pierwszy od dwóch lat spadły bowiem zapasy przedsiębiorstw, zaś zakupy konsumentów utrzymują się na niemal tym samym poziomie. Szybciej, niż się spodziewano - 4,3 proc. zamiast 4 proc. - wzrósł natomiast amerykański eksport. Konieczność zwiększonej produkcji w celu uzupełnienia zapasów i zwiększenia eksportu daje nadzieję, że w trzecim kwartale może wynieść nawet 3 proc. w ujęciu rocznym. Byłby to najszybszy wzrost od 18 miesięcy.

bjn

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.