Polski PKB na rozstajach
W pierwszym kwartale polski PKB był o ponad 4 proc. wyższy niż przed rokiem - oceniają analitycy banków JP Morgan i BNP Paribas. Różnią się jednak co do skali zmian.
JP Morgan zakłada przyspieszenie wzrostu gospodarczego do 4,6 proc. z 4,4 proc. w czwartym kwartale 2010 r., a BNP Paribas spowolnienie - do 4,2 proc. Analitycy zgadzają się natomiast w ocenie struktury PKB.
- Przewidujemy umiarkowane wyhamowanie przyrostu spożycia indywidualnego z powodu rosnącej inflacji, ale inwestycje w majątek powinny wykazać silny przyrost, co sugerują dane z sektora budowlanego - napisali eksperci JP Morgan.
Z kolei bilans handlu zagranicznego netto będący obciążeniem dla wzrostu w czwartym kwartale tym razem będzie neutralny lub nieznacznie pozytywny - przewiduje bank.
O tym, czy te oceny były trafne, przekonamy się po dzisiejszej publikacji Głównego Urzędu Statystycznego o PKB w pierwszych trzech miesiącach tego roku.
JKK
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.
Wpisz adres e-mail wybranej osoby, a my wyślemy jej bezpłatny dostęp do tego artykułu