Autopromocja
Dziennik Gazeta Prawana logo

Będziemy liderem w słabnącej Unii

28 czerwca 2018

Wzrost gospodarczy w UE będzie zerowy. Najlepiej ze wszystkich państw Wspólnoty wypadnie Polska

Strefa euro wpadnie w tym roku w płytką recesję - przewiduje w ogłoszonej właśnie prognozie Komisja Europejska. Ale Polska osiągnie wzrost PKB na poziomie 2,5 proc., chociaż będziemy mieć też drugą najwyższą inflację.

Polska jest też jednym z trzech - obok Słowacji i Wielkiej Brytanii - państw, których prognozy nie zostały zrewidowane w dół w porównaniu z listopadowymi. Wówczas KE przewidywała wzrost o 0,5 proc. dla strefy euro i o 0,6 proc. dla całej UE - teraz jest to odpowiednio -0,3 proc. oraz 0 proc. (rok 2011 strefa euro zakończyła wzrostem o 1,4 proc., a cała Unia o 1,5 proc.).

Zwiększyła się liczba krajów, które znajdą się w recesji. Do Grecji i Portugalii dojdą Włochy, Hiszpania, Holandia, Belgia, Węgry, Słowenia i Cypr, zaś wzrost Czech spadnie do zera. Właśnie gorsze prognozy Włoch i Hiszpanii najmocniej wpłynęły na stopień rewizji całości. Najgorsze perspektywy nadal mają Grecja (spadek PKB o 4,4 proc.) i Portugalia (spadek o 3,3 proc.).

Tylko trzy kraje będą mieć w tym roku wzrost gospodarczy przekraczający 2 proc. - oprócz Polski są to Litwa (2,3 proc.) oraz Łotwa (2,1 proc.).

Lekkim powiewem optymizmu w tych nie najlepszych prognozach jest to, że pod koniec roku sytuacja poprawi się i większość krajów, które są w recesji lub lada chwila w nią wpadną, w czwartym kwartale już z niej wyjdą.

Jeśli chodzi o inflację, będzie wyższa, niż KE prognozowała w listopadzie, ale niższa niż w ub.r. W strefie euro wyniesie 2,1 proc., czyli nieco powyżej celu inflacyjnego EBC wynoszącego 2,0 proc. (w 2011 r. wynosiła 2,7 proc., a według listopadowej prognozy miała spaść do 1,7 proc.), zaś w całej UE - 2,3 proc. wobec 3,1 proc. w 2011 r. i poprzedniej prognozy 2,0 proc. W Polsce wzrost cen wyniesie 3,5 proc. i gorsze pod tym względem będą tylko Węgry (5,1 proc.).

2,5 proc. tyle według najnowszej prognozy Komisji Europejskiej ma wynieść wzrost gospodarczy Polski w 2012 roku

3,5 proc. tyle ma wynieść tegoroczna inflacja w Polsce. To mniej niż w ubiegłym roku (3,9 proc.), ale więcej, niż zakładała listopadowa prognoza (2,7 proc.)

9 tyle państw Unii Europejskiej znajdzie się w tym roku w recesji. W listopadzie KE przewidywała, że będą to tylko Grecja i Portugalia

Bartłomiej Niedziński

bartlomiej.niedzinski@infor.pl

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.