wydanie cyfrowe

Przewoźnik nie może płacić wielokrotnie za jedno naruszenie

Kara za niezgłoszony przewóz towaru wrażliwego jednym środkiem transportu powinna być jedna, a nie wymierzana w zależności od liczby dodatkowych zgłoszeń w systemie SENT – orzekł WSA w Warszawie

Wyrok jest precedensowy. Zapadł trzy miesiące temu, ale jeszcze nie zostało opublikowane jego pisemne uzasadnienie. Główne jego motywy przedstawił nam Paweł Satkiewicz, doradca podatkowy i główny konsultant w Biurze Rzecznika MSP.

Orzeczenie jest na razie nieprawomocne. Zdaniem jednak Pawła Satkiewicza otwiera ono drogę do zwalczania praktyki urzędów celno-skarbowych, które próbują wielokrotnie karać przedsiębiorców za jedno przewinienie (patrz opinia w ramce).

Mnożenie kar

Chodzi o System Elektronicznego Nadzoru Transportu (SENT), który służy rejestrowaniu i monitorowaniu przewozu towarów wrażliwych, takich jak: paliwa, oleje smarowe, rozcieńczalniki, alkohole, rozpuszczalniki czy susz tytoniowy. Zgłoszeń do systemu dokonują: przewoźnicy, podmioty wysyłające oraz podmioty odbierające.

Nieprawidłowości w zgłoszeniach są zagrożone karą. Może zostać ona nałożona, gdy w trakcie kontroli okaże się, ...


Chcesz zobaczyć pełną treść artykułu?
* jeśli posiadasz wykupioną e-prenumeratę
Redirecting...
Nasz serwis wykorzystuje wyłącznie najnowsze technologie, aby zapewnić użytkownikowi najwyższą jakość usług. Prosimy o zaktualizowanie przeglądarki, aby poznać pełne możliwości naszego serwisu. Pobierz Microsoft Edge, aby korzystać z serwisu.