Będą nowe funkcje w aplikacji mObywatel
– Przyjęcie projektu ustawy to ważny krok w cyfryzacji kluczowych usług publicznych. Tworzymy podstawy prawne do wprowadzenia nowych funkcji i dokumentów, na które czeka wiele osób. Po raz pierwszy w polskim prawie pojawią się także przepisy wdrażające systemy sztucznej inteligencji – czyli uruchomienie wirtualnego asystenta w mObywatelu, którego już testujemy – powiedział Dariusz Standerski, wiceminister cyfryzacji. – Wprowadzenie domyślności cyfrowej usług publicznych otworzy także drogę do znacznie szybszego dodawania kolejnych usług i funkcji w mObywatelu – dodał.
Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, wśród najważniejszych zmian, jakie umożliwi nowelizacja, znalazły się nowe dokumenty oraz funkcje, które mają zwiększyć wygodę, dostępność i bezpieczeństwo korzystania z usług publicznych.
Cyfrowe legitymacje dla ucznia i nauczyciela
Dzięki zmianom legislacyjnym na szerszą skalę zostaną wprowadzone mLegitymacje, a aplikacja mObywatel będzie powszechnie dostępna także dla osób niepełnoletnich, bez konieczności zakładania profilu zaufanego czy bez dodatkowych formalności. Z cyfrowego dokumentu będą mogli skorzystać również nauczyciele. mLegitymacja nauczyciela to elektroniczne potwierdzenie statusu zawodowego, zintegrowane z systemami edukacyjnymi.
Wśród nowości znajdzie się również świadectwo nadania uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii.
Nowelizacja ustawy pozwoli na szersze wykorzystanie aplikacji mObywatel do załatwiania spraw urzędowych, eliminując konieczność korzystania z wielu różnych systemów. Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, użytkownicy będą mogli nie tylko skorzystać z podpisu osobistego, lecz także potwierdzić dokument podpisem kwalifikowanym lub zaufanym. Rozszerzenie umożliwi również weryfikację złożonych podpisów elektronicznych.
Natomiast nowa usługa mStłuczka uprości formalności po drobnych zdarzeniach drogowych, umożliwiając szybkie złożenie oświadczenia o kolizji, bez potrzeby drukowania dokumentów czy szukania formularzy. A dzięki integracji z rejestrami państwowymi większość danych pojazdów i uczestników zostanie uzupełniona automatycznie.
Asystent oparty na sztucznej inteligencji
W aplikacji pojawi się także wirtualny asystent obywatela oparty na sztucznej inteligencji godnej zaufania.
– Jego zadaniem będzie ułatwienie użytkownikom korzystania z mObywatela: wskaże właściwe usługi i pomoże załatwić sprawę krok po kroku, odpowie na pytania i pomoże w poruszaniu się po aplikacji. Działanie asystenta nie wiąże się z przetwarzaniem danych osobowych. Do jego uruchomienia w mObywatelu wykorzystany zostanie polski model językowy PLLuM, pierwsze testy jego funkcjonowania zostały już przeprowadzone. Uruchomienie asystenta planowane jest jeszcze w tym roku – informuje MC.
MC zwraca uwagę, że projekt ustawy jest także ważnym krokiem w kierunku domyślności cyfrowej. W aplikacji mObywatel mogą być udostępniane różne usługi, które nie są wymienione wprost w ustawie, ale są świadczone przez podmioty publiczne lub niepubliczne prowadzące rejestry, lub systemy teleinformatyczne.
– To znaczące zwiększenie dostępności usług publicznych i zmiana podejścia do budowy cyfrowego państwa – informuje resort.
JPO
dgp@infor.pl