Doradztwo podatkowe dla klientów prywatnych
Kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak doradzała m.in. rodzinie polskich prywatnych inwestorów i przedsiębiorców. Sprawa miała wyjątkowy i precedensowy wymiar oraz bardzo złożony charakter. Dotyczyła różnorodnych podatków od dochodu i majątku, w tym podatków transakcyjnych, w różnych jurysdykcjach oraz rozstrzygania kwestii międzynarodowego opodatkowania, a przedmiotem transakcji był wieloletni dorobek rodzinny o wielkiej wartości i znaczeniu społecznym oraz gospodarczym, z którym jest związane zatrudnienie kilku tysięcy ludzi i kooperantów. Kancelaria SK&S skutecznie reprezentowała także zamieszkałych w USA spadkobierców poznańskich kamienic. Doradztwo obejmowało konsolidację majątku spadkowego w jednym podmiocie (spółce celowej). Docelowo zgromadziła ona odszkodowania od Skarbu Państwa i gminy za bezumowne korzystanie z nieruchomości i rozpoczyna proces zbywania nieruchomości oraz dystrybuowania zysków do członków rodziny (amerykańskich rezydentów podatkowych). Projekt obejmował również kwestie rozliczenia podatku od spadków i darowizn oraz uporządkowanie spraw sukcesyjnych w rodzinie.
Drugie miejsce w tej kategorii zajęła firma doradcza Olesiński i Wspólnicy. Uwagę kapituły zwrócił m.in. projekt dla klienta będącego głównym akcjonariuszem znaczącej spółki publicznej. Po wycofaniu się z aktywnego zarządzania nią skupił się on na inwestowaniu w start-upy i instrumenty finansowe na całym świecie. Doradcy z Olesiński i Wspólnicy zajęli się rozliczaniem podatku od zysków kapitałowych dla zysków osiągniętych w kilkudziesięciu krajach. Konieczne było również skonsolidowanie majątku w jeden podmiot, który działałby niezależnie i zabezpieczał finansową przyszłość rodziny, szczególnie że klient ma małoletnie dzieci i nie ma pewności, czy będą one w stanie zarządzać tak zróżnicowanym majątkiem w przyszłości. W statucie fundacji rodzinnej zawarto m.in. postanowienia dotyczące odwołania statusu beneficjenta w przypadku popełnienia określonego rodzaju przestępstw. Uregulowano również kwestie tymczasowych beneficjentów, zapewniając tym samym odpowiednią ochronę małoletnim dzieciom fundatora. Wsparcie doradców obejmowało również przygotowanie umowy przeniesienia aktywów giełdowych do fundacji oraz udziałów w start-upach.
Trzecie miejsce przypadło ex aequo trzem firmom. KNDP Kolibski, Nikończyk, Dec i Partnerzy skutecznie doradzała w wielu projektach tworzenia fundacji rodzinnych, uzyskując dla podatników pozytywne interpretacje i wygrywając spory sądowe w sprawach dotyczących takich zagadnień jak: zakres dozwolonej działalności gospodarczej fundacji rodzinnej, uczestnictwo fundacji w krajowych i zagranicznych spółkach i innych podmiotach, skutki podatkowe wnoszenia mienia do fundacji rodzinnej czy jej obowiązki sprawozdawcze oraz zakres zwolnienia z CIT. Prowadzone przez specjalistów KNDP sprawy stanowiły podstawę do ukształtowania się linii interpretacyjnej i orzeczniczej w wielu aspektach sukcesji rodzinnego biznesu. Ponadto eksperci KNDP opracowali i wdrożyli z sukcesem dla klienta hybrydowy model zarządzania majątkiem rodzinnym, w ramach którego polska fundacja rodzinna jest właścicielem zagranicznej spółki o statusie funduszu inwestycyjnego, który to wehikuł jest bezpośrednim właścicielem zagranicznych aktywów, w szczególności papierów wartościowych notowanych na giełdach w USA czy Europie w miejsce ich bezpośredniego posiadania przez fundację rodzinną. Taki hybrydowy model łączy najlepsze cechy polskiej fundacji rodzinnej oraz zagranicznego funduszu inwestycyjnego zarządzającego zagranicznymi aktywami podatnika, zapewniając prawne i podatkowe bezpieczeństwo aktywom inwestycyjnym klienta wartym setki milionów złotych.
PwC wspierała m.in. obywatela Wielkiej Brytanii, który uzyskał polską rezydencję podatkową, a jednocześnie otrzymywał wypłaty z brytyjskiego trustu założonego przez swojego ojca. W sytuacji, w której polskie przepisy (z wyjątkiem szczątkowej regulacji o CFC) nie regulują wprost opodatkowania dochodów osiąganych z trustów, doradcy z PwC musieli rozstrzygnąć wątpliwości w zakresie podatkowego traktowania otrzymanych świadczeń pieniężnych, a także przesądzić co do możliwości odliczenia od polskiego PIT podatków brytyjskich uiszczanych przez trust z jego działalności. Prace obejmowały opracowanie innowacyjnej argumentacji, która zaowocowała wydaniem przez organy podatkowe przełomowej interpretacji podatkowej.
Kapituła rankingowa doceniła również specjalistyczne doradztwo ekspertów Tomczykowski Tomczykowska, w tym wsparcie dla producenta z branży FMCG, który stanął przed strategicznym wyzwaniem wdrożenia długoterminowego planu sukcesji obejmującego zarówno aktywa krajowe, jak i zagraniczne. I tu eksperci posłużyli się możliwościami, jakie daje fundacja rodzinna. Dzięki wdrożonej strategii podatnik uzyskał spójną, długoterminową strukturę sukcesyjną, zapewniającą stabilność zarządzania firmą, ochronę aktywów oraz efektywność podatkową, co czyni projekt wzorcowym rozwiązaniem dla firm rodzinnych w sektorze FMCG. Wartość transakcji to 3,5 mld zł. Eksperci Tomczykowski Tomczykowska doradzali także przy skomplikowanej restrukturyzacji majątku pod fundacją rodzinną w związku z niestandardowym procesem sukcesji właściciela kilku spółek. Projekt obejmował m.in. przeniesienie zagranicznych spółek do Polski. Eksperci wspierali także polskiego inwestora w procesie budowy fabryki w Stanach Zjednoczonych, koncentrując się na opracowaniu struktury chroniącej go przed amerykańskim podatkiem spadkowym (estate tax).
dgp@infor.pl