Podatkowe doradztwo transakcyjne i restrukturyzacyjne
W 2024 r. zespół Deloitte doradzał podatkowo przy przeprowadzeniu wielu transakcji i restrukturyzacji, których wartość przekroczyła kilka miliardów złotych. Dzięki wsparciu Deloitte, uzyskano pozytywne interpretacje podatkowe oraz opinie zabezpieczające wydane przez szefa KAS, w tym pierwsze i jedyne jak dotąd w Polsce pozytywne opinie zabezpieczające dotyczące skomplikowanych zagadnień związanych ze zbywaniem firm prywatnych (rodzinnych) przez polskie fundacje rodzinne. Zespół Deloitte doradzał m.in. w jednej z największych transakcji przejęcia przez polski biznes globalnej marki działającej na rynku usług konsumenckich czy w największej w 2024 r. w całej Europie transakcji na rynku biurowym, tj. w zbyciu biurowca za ponad 1,2 mld zł na rzecz szwedzkiej spółki nieruchomościowej. Specjaliści Deloitte skutecznie doradzali także w transakcji sprzedaży jednej z większych firm usługowych w Polsce. Kapituła redakcyjna doceniła bardzo wysoki stopień skomplikowania projektów oraz skalę i wartość transakcji.
KPMG zostało docenione m.in. za projekt polegający na zabezpieczeniu ryzyk podatkowych związanych z podziałem przez wydzielenie spółki polskiej w ramach międzynarodowych procesów reorganizacyjnych. Z uwagi na wątpliwości interpretacyjne oraz potencjalną korzyść podatkową fiskus odmawiał rozstrzygnięcia w drodze interpretacji. Doradcy KPMG doprowadzili do wydania przez szefa KAS opinii zabezpieczającej. Chodziło o potwierdzenie klasyfikacji przychodu zagranicznego wspólnika z podziału polskiej spółki zależnej jako zysków kapitałowych opodatkowanych w państwie wspólnika, a nie dywidendy podlegającej opodatkowaniu u źródła w Polsce. Taka klasyfikacja stała się potencjalnie możliwa na gruncie nowelizacji obowiązującej od 2022 r., jednak równolegle w mocy pozostały przepisy określające obowiązek zryczałtowanego opodatkowania takiego przychodu w Polsce. Po przeprowadzonym postępowaniu dowodowym w marcu 2024 r. szef KAS wydał opinię zabezpieczającą przed stosowaniem klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. Potwierdził, że wydzielenie do nowo zawiązanej spółki skutkuje przychodem niepodlegającym podatkowi u źródła w Polsce, a motywy ekonomiczne podziału były istotniejsze od znacznej korzyści podatkowej. Firma uzyskała także m.in. opinię dotyczącą połączenia transgranicznego spółek w ramach nowej procedury obowiązującej od września 2023 r. (opinia nr DKP16.8083.42.2024 jest pierwszą wydaną w Polsce przez szefa KAS w tej sprawie), a także pierwszą wydaną w Polsce opinię szefa KAS dotyczącą podziału transgranicznego polskiej spółki (opinia nr DKP16.8083.103.2024).
Drugie miejsce w tegorocznym zestawieniu zajęła firma EY, doradzająca w zakresie skomplikowanych projektów fuzji i przejęć z udziałem licznych znanych i działających na polskim rynku od lat podmiotów. Z sukcesem realizowane, kompleksowe usługi EY obejmowały wiele działań transakcyjnych, począwszy od przeprowadzenia procesu podatkowego due diligence, przez wsparcie w procesach transakcyjnych, aż po doradztwo dotyczące podatkowych aspektów funkcjonowania podmiotów po restrukturyzacji.
Trzecie miejsce kapituła przyznała ex aequo trzem kancelariom. Wśród największych osiągnieć LTCA należy wyróżnić doradztwo w projekcie dotyczącym jednej z największych polskich grup kapitałowych w branży TSL. Zrealizowany projekt był innowacyjny, ponieważ restrukturyzacja opierała się na nowych i trudnych do interpretacji przepisach zarówno w zakresie podziału przez wydzielenie (zmiany w podatkach dochodowych od 2022 r.), jak i fundacji rodzinnej. Ponadto w styczniu 2024 r. LTCA sfinalizował restrukturyzacje i utworzenie podatkowej grupy kapitałowej dla największej polskiej grupy hotelarskiej (aktywa ok. 2,2 mld zł, 9 spółek i ponad 50 hoteli). Projekt był zakrojony na szeroką skalę, obejmował doradztwo transakcyjne przy konsolidacji aktywów, połączeniu, zakupie oraz aporcie udziałów w różnych spółkach. Kapitula doceniła również realizację w 2024 r. przez zespół kancelarii ponad 100 różnych projektów dotyczących rozliczeń międzynarodowych w zakresie podatku u źródła.
Z kolei eksperci z Praktyki Podatkowej Domański Zakrzewski Palinka wspierali m.in. klienta przy strukturyzacji i implementacji odwrotnego połączenia transgranicznego, w którym zagraniczna spółka zależna przejmowała polską spółkę matkę. Połączenie było realizowane w oparciu o nową procedurę połączeń transgranicznych, obejmującą uzyskanie w tym zakresie opinii szefa KAS. Była to jedna z pierwszych (lub pierwsza) procedur tego typu w Polsce. Wypracowana struktura połączenia pozwoliła na eliminację ryzyk podatkowych wynikających z kontrowersyjnych w zakresie zgodności z prawem UE warunków neutralności podatkowej połączenia, co znalazło potwierdzenie w uzyskanej przez specjalistów DZP pozytywnej opinii szefa KAS.
Doceniwszy sukcesy kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak, kapituła rankingowa wzięła pod uwagę przede wszystkim wartość i charakter projektów. Szczegóły muszą jednak pozostać do wiadomości redakcji.
dgp@infor.pl