wydanie cyfrowe

Inwestycje kapitałowe w Polsce i za granicą: jakie są zasady ich opodatkowania?

Lokowanie pieniędzy w różnych produktach finansowych to jeden z najpopularniejszych sposobów na oszczędzanie i pomnażanie majątku, choć wiąże się z pewnym ryzykiem. Z każdym rokiem rośnie liczba dostępnych opcji. Trzeba jednak pamiętać, że niemal wszystkie formy inwestowania – z nielicznymi wyjątkami – pociągają za sobą konieczność zapłaty podatku od uzyskanego przychodu lub dochodu. Dlatego warto przyjrzeć się wybranym ich rodzajom z perspektywy obowiązków podatkowych, jakie mogą spoczywać na inwestorach już przy rozliczeniach rocznych za 2024 r.
sprzedaż papierów wartościowych Przychody ze zbycia udziałów, akcji, obligacji oraz innych papierów wartościowych – zarówno polskich, jak i zagranicznych spółek – podlegają w Polsce opodatkowaniu 19-proc. podatkiem dochodowym jako przychody z kapitałów pieniężnych. Na inwestorze ciąży obowiązek samodzielnego zadeklarowania tych przychodów do opodatkowania. W skrócie, obowiązek ten obejmuje: ustalenie rocznego dochodu ze sprzedaży w danym roku podatkowym, rozumianego jako różnica między...

Chcesz zobaczyć pełną treść artykułu?
* jeśli posiadasz wykupioną e-prenumeratę
Nasz serwis wykorzystuje wyłącznie najnowsze technologie, aby zapewnić użytkownikowi najwyższą jakość usług. Prosimy o zaktualizowanie przeglądarki, aby poznać pełne możliwości naszego serwisu. Pobierz Microsoft Edge, aby korzystać z serwisu.