Ruszył pierwszy wydział technologii kosmicznych w Polsce
PREZENTACJA
Profesor Jerzy Lis i profesor Tadeusz Uhl wraz ze studentami z działającego na Wydziale Technologii Kosmicznych koła naukowego SatLab, którzy stworzyli najmniejszego polskiego satelitę wysłanego w kosmos.
– Rozwój technologii kosmicznych ma ogromny potencjał do tworzenia nowych miejsc pracy oraz innowacyjnych rozwiązań mogących znaleźć zastosowanie nie tylko w przemyśle kosmicznym, lecz także w innych branżach, takich jak telekomunikacja, transport czy energetyka – mówi DGP prof. Jerzy Lis, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
AGH ma już w kosmosie wiele przyczółków, od lat współpracuje z topowymi ośrodkami kosmicznymi, buduje satelity i najlepsze łaziki na świecie, współtworzy przełomowe technologie. Teraz przyszedł czas na kierunkowe studia.
Profesor Jerzy Lis: Tak, uruchomiliśmy pierwszy w Polsce Wydział Technologii Kosmicznych. W Europie kształceniem w tym kierunku zajmuje się bardzo elitarna grupa ośrodków, a nasza uczelnia jest do tego szczególnie predystynowana. Centrum Technologii Kosmicznych AGH od pięciu...
Chcesz zobaczyć pełną treść artykułu?