wydanie cyfrowe

Rehabilitacja w okularach VR i nowe spojrzenie na leczenie otyłości. 
Lubelski szpital z nagrodą za innowacje

939169_big_photo_image_photo_image
Podczas treningu rehabilitowani pacjenci wychodzą poza salę gimnastyczną do wirtualnej rzeczywistości – na łąkę, do domu z ogrodem czy w kosmos

Uniwersytecki Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie został nagrodzony w prestiżowym konkursie „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje” organizowanym dla polskich szpitali, fundacji, samorządów i firm. Kapituła doceniła oryginalne, wprowadzone przez placówkę innowacje.

Nagrodzone nowatorskie podejście do opieki nad pacjentami w przypadku USK Nr 4 w Lublinie związane jest z implementacją pionierskich rozwiązań mogących w znaczny sposób poprawić jakość i skuteczność rehabilitacji oraz leczenia pacjentów. Przykładem są procedura terapeutyczna wykorzystująca wirtualną rzeczywistość, opracowana przez Kliniczny Oddział Rehabilitacji Neurologicznej USK Nr 4 w Lublinie oraz kompleksowy program leczenia otyłości prowadzony przez Kliniczny Oddział Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Wewnętrznych USK Nr 4 w Lublinie.

Wirtualna rzeczywistość dla poprawy sprawności

Pierwsza z wymienionych innowacji to zupełna nowość w Polsce i prawdopodobnie na świecie. Podczas treningu rehabilitowani pacjenci wychodzą poza salę gimnastyczną do wirtualnej rzeczywistości – na łąkę, do domu z ogrodem czy w kosmos. Ćwiczą, wykonując w tych przestrzeniach różne czynności. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu zaawansowanych zestawów, w tym gogli VR, kontrolerów ruchu oraz sensorów śledzących ruch. Czynności, które wykonują pacjenci, urozmaicają standardowy, oparty na jednostajnie powtarzanych ćwiczeniach fizycznych program zajęć rehabilitacyjnych o elementy przypominające grę komputerową, co dodatkowo motywuje i poprawia nastrój rehabilitowanych. Fizjoterapeuci mają możliwość monitorowania ich postępów w czasie rzeczywistym i dostosowywania trudności ćwiczeń w zależności od wyników.

Rewolucyjny projekt „VR-Health: Wirtualna Rzeczywistość w Nowoczesnej Rehabilitacji” wprowadzony w oddziale kierowanym przez prof. dr hab. n. med. Tomasza Blicharskiego znajduje zastosowanie w rehabilitacji neurologicznej, ortopedycznej i kardiologicznej. Korzystają z niego pacjenci po udarach mózgu, z uszkodzeniami rdzenia kręgowego, chorobą Parkinsona, a także ci, którzy przeszli operacje ortopedyczne czy kardiologiczne. Skuteczność i bezpieczeństwo terapii potwierdzają prowadzone badania kliniczne. Rezultaty rehabilitacji urozmaiconej o te rozwiązania to m.in. skrócenie czasu potrzebnego na powrót do sprawności średnio o 20-30 proc., co poza korzyściami dla pacjentów pozwala na redukcję kosztów związanych z długoterminową opieką.

Program leczenia nadwagi i otyłości (PLNO)

Drugi projekt USK Nr 4 w Lublinie doceniony przez kapitułę konkursu organizowanego przez Idea Trade, to odpowiedź na epidemię choroby dającej ponad 200 powikłań – otyłości. Innowacyjne podejście USK Nr 4 do leczenia tego schorzenia polega na zrozumieniu jego złożoności. Z tego powodu w kierowanym przez prof. dr hab. n. med. Beatę Matyjaszek - Matuszek Klinicznym Oddziale Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Wewnętrznych USK Nr 4 w Lublinie, leczenie otyłości prowadzone jest przez interdyscyplinarny zespół specjalistów – lekarzy, dietetyków, psychologów i fizjoterapeutów. Pacjenci uczestniczą w cyklicznych wizytach, gdzie monitorowane są ich postępy, a terapia jest na bieżąco modyfikowana w zależności od osiąganych wyników. Spersonalizowane podejście uwzględnia indywidualne potrzeby każdego pacjenta. Obejmuje ono nie tylko leczenie medyczne, dietę i aktywność fizyczną, ale także wsparcie psychologiczne i edukację zdrowotną, które są kluczowe dla długoterminowych rezultatów. Podczas każdej wizyty pacjenci przechodzą badania diagnostyczne pozwalające na dokładną ocenę stanu zdrowia i dostosowanie terapii. Dzięki nowoczesnym metodom diagnostycznym, w tym badaniom hormonalnym i analizom składu ciała, lekarze mogą precyzyjnie określić, jakie zmiany w stylu życia i leczeniu są konieczne.

Lubelski szpital jest liderem we wdrażaniu nowoczesnych technologii medycznych dla poprawy jakość opieki nad pacjentami. Wprowadzanie innowacji takich jak wirtualna rzeczywistość w rehabilitacji oraz kompleksowy programy leczenia otyłości, stanowi doskonały przykład tego, jak technologia może rewolucjonizować ochronę zdrowia.

Program leczenia nadwagi i otyłości w USK Nr 4 w Lublinie funkcjonuje od 2020 roku. W ciągu czterech lat opieką objęto prawie 2000 osób, które zredukowały masę ciała o w sumie ponad 4000 kilogramów i uniknęły wielu powikłań związanych z otyłością. Uczestnictwo w programie przełożyło się na poprawę ich jakości życia. Efekty PLNO prowadzonego w Lublinie są regularnie prezentowane na międzynarodowych konferencjach medycznych i publikowane w renomowanych czasopismach naukowych.

Zarówno PLNO, jak i „VR-Health” stanowią odpowiedź na wyzwania zdrowotne XXI wieku. Świadczą o ciągłym poszukiwaniu przez szpital nowoczesnych rozwiązań w diagnostyce, leczeniu i rehabilitacji w celu poprawy jakości opieki nad pacjentami. Ich sukces wskazuje innym polskim placówkom, że wprowadzanie innowacji procentuje, dając konkretne rezultaty.

Autorka – Alina Pospischil

Innowacje, które wprowadzamy w naszym szpitalu, to nie tylko odpowiedź na bieżące potrzeby pacjentów, ale także inwestycja w przyszłość. Dzięki nowoczesnym technologiom możemy zapewnić lepszą, bardziej efektywną opiekę, co bezpośrednio wpływa na jakość życia naszych pacjentów. Projekty takie jak „VR-Health” czy PLNO pokazują, że nowoczesna medycyna to nie tylko leczenie, ale również inspirowanie innych do działania. Na tym jednak nie poprzestajemy. W najbliższych planach mamy kolejne inwestycje i usprawnienia, których celem jest podniesienie jakości leczenia, komfortu pacjentów i dostępności do wysokospecjalistycznych usług medycznych na poziomie regionalnym i ogólnopolskim.

Michał Szabelski, Dyrektor Naczelny Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie


dgp@infor.pl
Nasz serwis wykorzystuje wyłącznie najnowsze technologie, aby zapewnić użytkownikowi najwyższą jakość usług. Prosimy o zaktualizowanie przeglądarki, aby poznać pełne możliwości naszego serwisu. Pobierz Microsoft Edge, aby korzystać z serwisu.