wydanie cyfrowe

Jak wymiar sprawiedliwości radzi sobie z cenami transferowymi

Wprowadzone z początkiem 2019 r. do kodeksu karnego skarbowego przepisy wprost penalizują niektóre czyny związane z cenami transferowymi. Rodzi to obawy członków zarządów oraz pracowników działów księgowych i podatkowych odpowiadających za sporządzanie dokumentacji cen transferowych oraz składanie informacji o cenach transferowych (TPR) o własną odpowiedzialność osobistą. Grzywny za przestępstwa w tym obszarze mogą sięgać nawet 41 mln zł. Zainteresowanie organów podatkowych tematyką cen transferowych nie słabnie. Częściowy obraz tego, jak to się przekłada na odpowiedzialność karnoskarbową osób zajmujących się cenami transferowymi, przedstawiają dane statystyczne uzyskane z sądów rejonowych.
Za naruszenie przepisów o cenach transferowych [ramka] były i nadal są przewidziane sankcje podatkowe, które dotykają bezpośrednio podatnika (spółkę). Do końca 2018 r. w kodeksie karnym skarbowym (dalej: k.k.s.) brak było jednak przepisów wprost penalizujących przewinienia z zakresu cen transferowych popełniane przez osoby prowadzące sprawy finansowe podatnika. Wobec tego finansowe organy postępowania przygotowawczego – zasadniczo błędnie – próbowały nieraz poszukiwać podstawy odpowiedzialności...

Chcesz zobaczyć pełną treść artykułu?
* jeśli posiadasz wykupioną e-prenumeratę
Nasz serwis wykorzystuje wyłącznie najnowsze technologie, aby zapewnić użytkownikowi najwyższą jakość usług. Prosimy o zaktualizowanie przeglądarki, aby poznać pełne możliwości naszego serwisu. Pobierz Microsoft Edge, aby korzystać z serwisu.