Wyróżnienia za doradztwo dla klientów prywatnych
Szczególne uznanie, skutkujące przyznaniem wyróżnienia specjalnego, wzbudziły sukcesy Deloitte dotyczące sukcesji biznesu w rodzinie oraz zabezpieczenia majątku. Trzy zgłoszone przez firmę projekty obejmowały również aspekty podatkowe, a słuszność zaproponowanych przez nią rozwiązań każdorazowo potwierdziły organy podatkowe.
Jedna ze spraw dotyczyła reorganizacji dużej polskiej grupy kapitałowej z branży chemicznej. Operacja miała na celu doprowadzenie do sukcesji majątkowej (objęcia części udziałów w spółce holdingowej przez dzieci założycieli grupy, które do tej pory były udziałowcami jednej ze spółek w ramach grupy), przy jednoczesnej konsolidacji spółek w ramach grupy kapitałowej. Ze względu na wprowadzone w ramach Polskiego Ładu regulacje dotyczące połączenia, konieczne było opracowanie nowatorskiego scenariusza pozwalającego na dokonanie połączenia w sposób neutralny podatkowo.
W innej sprawie zespół Deloitte udzielał wsparcia w transakcji przejęcia kontroli nad zlokalizowaną w Polsce grupą spółek produkcyjnych. Nabycie nastąpiło poprzez spółkę holdingową, należącą do klienta prywatnego (osoby fizycznej). Rolą Deloitte było przygotowanie struktury grupy pod przejęcie pakietu udziałów oraz wsparcie w negocjacjach ze zbywcą i z bankami finansującymi transakcję, a także reorganizacja grupy już po transakcji. Dzięki wykorzystaniu instrumentu podatkowej grupy kapitałowej, udało się zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odsetki związane z finansowaniem nabycia udziałów.
W innej sprawie eksperci Deloitte doradzali w procesie zbycia wybranych aktywów polskiej grupy na rzecz kontrahenta zagranicznego. Opracowana przez nich metoda opodatkowania zbycia aktywów pozwoliła na zastosowanie wobec istotnej części zbywanych aktywów reżimu IP Box.
Sześć wyróżnień
Kapituła zdecydowała ponadto o przyznaniu sześciu równorzędnych wyróżnień. Otrzymały je firmy:
Tomczykowski Tomczykowska. Kancelaria może pochwalić się projektami dotyczącymi zaprojektowania i wdrożenia międzynarodowych struktur sukcesyjnych dla różnych klientów. W przykładowej sprawie wykorzystano zagraniczne fundacje prywatne m.in. w Liechtensteinie oraz fundację rodzinną w Polsce. Ze względu na zagraniczną rezydencję podatkową niektórych beneficjentów, konieczne było ustalenie i zaplanowanie konsekwencji podatkowych w USA i Wielkiej Brytanii. Wielowątkowe doradztwo podatkowe obejmowało analizy szeregu umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, przepisów dotyczących podatku od niezrealizowanych zysków (exit tax) oraz opodatkowania bieżących przepływów w kontekście przepisów o zagranicznych spółkach kontrolowanych (CFC).
KNDP Kolibski, Nikończyk, Dec i Partnerzy. Kancelaria uczestniczyła m.in. w restrukturyzacji struktury holdingowej polskiej firmy rodzinnej z branży beauty. Kontrolę nad aktywami przeniesiono do kilku fundacji rodzinnych założonych z myślą o dzieciach twórcy biznesu. Firma KNDP złożyła ponadto w 2023 r. aż 114 wniosków o wydanie interpelacji indywidualnych w imieniu swoich klientów – fundatorów lub fundacji w organizacji. Do końca 2023 r. wydanych zostało 47 interpretacji, co na dzień przesłania zgłoszenia do rankingu stanowiło ok. 90 proc. wszystkich interpretacji dotyczących tej problematyki dostępnych w systemie Lex.
MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy. Firma zajmowała się wieloaspektowym doradztwem na rzecz kilkunastu klientów przy planowaniu struktury zarządzania majątkiem prywatnym oraz sukcesji z wykorzystaniem fundacji rodzinnej. Przeprowadziła również projekty dedykowane zmianie rezydencji podatkowej osób fizycznych, w tym wspólników spółek – zarówno do innych krajów (np. Szwajcaria, Portugalia, Monako, Włochy), jak i do Polski. MDDP może pochwalić się również projektami związanymi z zatrudnieniem kluczowej kadry z zagranicy, w tym z uwzględnieniem utrzymania zagranicznej rezydencji podatkowej i ubezpieczenia społecznego w obcych krajach.
TPA Poland. Firma doprowadziła m.in. do zmiany rezydencji podatkowej fundatorów zagranicznej fundacji rodzinnej kontrolującej polską grupę kapitałową. Innym jej sukcesem było doprowadzenie do ugody rozwodowej małżonków z zagraniczną fundacją prywatną w tle. Zespół TPA opracował dokumentację prawną podziału aktywów o znacznej wartości między małżonkami w formie szeregu wzajemnych warunkowych transferów, uzależnionych od oczekiwanego rozstrzygnięcia sprawy rozwodowej. W efekcie prac doprowadzono do podziału majątku znajdującego się w zagranicznej fundacji prywatnej poprzez wykluczenie jednego z jej beneficjentów w związku z rozwodem. Rozporządzenia te zrealizowano w sposób umożliwiający zastosowanie ulgi w podatku od spadków i darowizn.
PwC. Zespół podatkowy firmy zrealizował kilkadziesiąt projektów związanych z utworzeniem fundacji rodzinnych. Na uwagę zasługuje przykład utworzenia takiego podmiotu i wniesienia do niego aktywów o wartości przekraczającej 1 mld zł. Szczegółowej analizy wymagały implikacje podatkowe ewentualnej zmiany rezydencji podatkowej przez fundatora, a także zagraniczna rezydencja podatkowa beneficjentów. Inny projekt obejmował utworzenie fundacji rodzinnych dla kilku akcjonariuszy spółki akcyjnej, spośród których każdy miał inną sytuację rodzinną i inaczej planował zabezpieczenie interesów rodziny.
Sołtysiński Kawecki & Szlęzak Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów. Ma na koncie m.in. doradztwo podatkowe dotyczące transgranicznego zarządzania majątkiem prywatnym klienta m.in. w Luksemburgu, Szwajcarii, we Francji, w Wielkiej Brytanii, Lichtensteinie oraz Polsce o wartości kilkunastu miliardów złotych.
dgp@infor.pl