Aplikacje mobilne, które ułatwiają szusowanie
Niezależnie od poziomu doświadczenia aplikacje mobilne mogą być wsparciem dla każdego miłośnika sportów zimowych.
W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na bezpieczeństwo. Aplikacja Ratunek została zatwierdzona przez służby ratunkowe, takie jak GOPR, TOPR, MOPR i WOPR, jest integralną częścią systemu zgłaszania wypadków. Dzięki niej ratownicy otrzymają dane o lokalizacji osoby potrzebującej pomocy (szczególnie istotne w razie zabłądzenia w górach), można do niej wpisać również ważne informacje na temat swojego zdrowia (do tzw. książeczki medycznej). Pozwala to na skuteczniejszą koordynację akcji i dostarczenie niezbędnej pomocy w jak najszybszym czasie. Ratownicy zyskują również wiedzę o stanie baterii w telefonie osoby wzywającej pomocy.
Kolejna aplikacja stworzona z myślą o bezpieczeństwie narciarzy i freeriderów to White Risk Mobile. Podstawowym jej elementem jest dostarczanie użytkownikom informacji dotyczących oceny zagrożenia lawinowego. Aplikacja prezentuje interaktywny biuletyn lawinowy oraz szacunkowy stopień zagrożenia zgodnie ze skalą europejską. Ponadto oferuje istotne dane dotyczące warunków śniegowych, takie jak ilość nowego śniegu, głębokość pokrywy oraz jej stabilność. White Risk Mobile ma również inklinometr, czyli narzędzie umożliwiające pomiar nachylenia stoku za pomocą kamery swojego smartfona. Umożliwia dokładniejszą ocenę terenu już z pewnej odległości.
Informacje praktyczne
Dokładniejsze informacje dotyczące warunków narciarskich można znaleźć w Skiinfo Narty & Śnieg – aplikacji, która zbiera dane z ponad 2 tys. ośrodków narciarskich, zapewniając bieżące raporty na temat opadów śniegu i pogody na stokach. Dzięki zaangażowaniu tysięcy użytkowników, którzy przesyłają informacje bezpośrednio ze stoków, aplikacja dostarcza wiedzy o aktualnej sytuacji w ośrodkach narciarskich, pomagając zaplanować dzień na stokach. Aplikacja oferuje także dostęp do kamer internetowych prezentujących na żywo widoki z ośrodków narciarskich w czasie rzeczywistym.
Aplikacją równie kompleksową jak Skiinfo jest BergfexSki , która oferuje codziennie aktualizowane szczegółowe informacje o głębokości pokrywy śnieżnej, precyzyjne prognozy pogody obejmujące również opady śniegu, dostęp do kamer internetowych z ośrodków narciarskich oraz mapy tras w wysokiej rozdzielczości. Poza tym BergfexSki zapewnia użytkownikom dokładne informacje o terenach narciarskich, mapy z prognozą śniegu dla regionu alpejskiego oraz możliwość nawigacji do wybranego terenu narciarskiego.
Statystyki w kieszeni
W przypadku miłośników liczb i statystyk sprawdzi się aplikacja Skiline, która pozwala na prześledzenie dnia na stoku. Dzięki tej aplikacji indywidualne osiągnięcia na nartach są dostępne w formie wykresów obejmujących pokonane przewyższenia, przejazdy wyciągami oraz przebyte kilometry tras. Te dane są dostępne zarówno w aplikacji mobilnej, jak i mogą być wydrukowane w terminalach Skiline bezpośrednio w ośrodku narciarskim. Skiline nie tylko umożliwia śledzenie własnych dokonań, lecz także pozwala na dzielenie się tymi osobistymi doświadczeniami z rodziną i przyjaciółmi.
To tylko przykłady aplikacji, które mogą wykorzystać miłośnicy białego szaleństwa. Żadna aplikacja nie spełni jednak swojej roli, jeśli telefon odmówi posłuszeństwa. Warto pamiętać o przestrzeganiu zasad, które pozwolą uniknąć przykrych niespodzianek. ©℗
BACH
Jak korzystać z telefonu w górach
1. Chroń smartfon przed zimnem. Najlepiej trzymać telefon blisko ciała, w wewnętrznej kieszeni, aby zapobiec uszkodzeniom baterii. Zimowe warunki mogą negatywnie wpłynąć na jej żywotność.
2. Wybierz odpowiedni pokrowiec, który ochroni urządzenie przed ewentualnymi upadkami i zapewni dodatkową izolację termiczną.
3. Unikaj gwałtownych zmian temperatury. Może to spowodować kondensację pary wodnej w telefonie. Aby temu zapobiec, warto „zaaklimatyzować” telefon, trzymając go przez chwilę w kieszeni po wejściu do ciepłego schroniska.
4. Unikaj kontaktu ze śniegiem – może on doprowadzić do zalania telefonu i uszkodzenia jego wnętrza.
5. Ogranicz korzystanie z telefonu na stoku. W górach, zwłaszcza na stokach narciarskich, koncentracja jest kluczowa dla bezpieczeństwa. Ogranicz korzystanie z telefonu, skupiając się na otoczeniu wokół siebie i innych narciarzach, aby uniknąć kolizji.
dgp@infor.pl