wydanie cyfrowe

Państwo i prawo wobec przemocy domowej. Prawo, polityka społeczna, dobre praktyki

865538_big_photo_image_photo_image
Fot. shutterstock / Shutterstock
Przemoc domowa to jedno z najczęściej występujących naruszeń praw człowieka i czynów przestępnych, a zarazem problem społeczny obecny we wszystkich społeczeństwach i kręgach kulturowych. Dotyka przede wszystkim kobiet i dzieci. Ale ofiarą przemocy może stać się dosłownie każdy.
W reakcji na to zjawisko powstają regulacje, których celem jest penalizacja przemocy domowej, a przede wszystkim ochrona osób pokrzywdzonych przemocą. Pierwszym aktem prawnym tego typu jest ustawa z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Od tego czasu problem stopniowo malał, lecz wciąż stanowił poważne wyzwanie społeczne. Dlatego powstała tzw. ustawa antyprzemocowa, wprowadzona w życie 30 listopada 2020 r. oraz uzupełniająca ją tzw. ustawa antyprzemocowa 2.0 z 9 marca 2023 r....

Chcesz zobaczyć pełną treść artykułu?
* jeśli posiadasz wykupioną e-prenumeratę
dgp@infor.pl
Nasz serwis wykorzystuje wyłącznie najnowsze technologie, aby zapewnić użytkownikowi najwyższą jakość usług. Prosimy o zaktualizowanie przeglądarki, aby poznać pełne możliwości naszego serwisu. Pobierz Microsoft Edge, aby korzystać z serwisu.