wydanie cyfrowe

Dystrybucja i przemysł stawiają na faktoring

Firmy faktoringowe nie mogą narzekać na brak pracy. Klientów zainteresowanych tą usługą przybywa. Przekazują też coraz więcej faktur do sfinansowania

Początek tego roku przyniósł wzrost liczby klientów firm faktoringowych. To odwrócenie trendu widocznego jeszcze w 2022 r. Wtedy bowiem ich liczba zmalała do 24,8 tys., z 25,8 tys. w 2021 r. W I kw. tego roku natomiast faktury na gotówkę zamieniło 22,5 tys. przedsiębiorców. To o ponad 2 tys. więcej niż przed rokiem. Przekazali w sumie do sfinansowania 6,4 mln dokumentów płatniczych, wobec 5,5 mln rok wcześniej. Biorąc pod uwagę, że jednocześnie rynek pod względem obrotów nie rośnie tak szybko, jak w roku ubiegłym, może to świadczyć o tym, że przekazane faktury opiewają na niższe kwoty. – To pokazuje również, że na rynku są stali klienci, którzy przekonali się do usługi i po nią wracają – zauważa Monika Nowakowska, wiceprezes zarządu spółki Brewe PLF.

Elastyczność i przewidywalność

Kiedy stopy procentowe są wysokie, przedsiębiorcy szukają finansowania, które nie wymaga zaciągania zobowiązań, tak jak kredyt. Faktoring daje możliwość odzyskania własnych pieniędzy, czyli gotówki zamrożonej w fakturach. – Jest więc bardziej przewidywalny dla przedsiębiorcy. A jednocześnie, elastyczny, bo limit faktoringowy można łatwo zwiększyć lub zmniejszyć w zależności od poziomów sprzedaży czy wraz z pozyskaniem nowych klientów – mówi Tomasz Rodak, dyrektor sprzedaży w Bibby Financial Services. Z danych Polskiego Związku Faktorów wynika, że z usług tego rynku korzystają przede wszystkim firmy wystawiające faktury na wysokie kwoty i z dłuższymi terminami płatności, czyli przedsiębiorstwa produkcyjne i dystrybucyjne. Udział tych pierwszych w strukturze obrotów na rynku sięga już ponad 45 proc., a drugich przekracza 36 proc. Zdaniem ekspertów to naturalne, bo działają w warunkach zmiennej koniunktury na rynku. To sprawia, że potrzebują większej puli środków do wykorzystania na bieżącą działalność, dzięki którym będą mogły szybko i łatwo regulować własne zobowiązania. Tymczasem, jak dodaje Tomasz Rodak, faktoring skraca czas oczekiwania na zapłatę za wykonane usługi lub sprzedany towar, a jednocześnie pozwala na zwiększenie konkurencyjności firmy na rynku, dzięki możliwości udzielania dłuższych terminów płatności. – Wielu przedsiębiorców przekonuje się też, że faktoring to swego rodzaju motor napędowy firmy: dzięki stałemu dostępowi do gotówki firma może się rozwijać i inwestować – uzupełnia Tomasz Rodak.

Poza tym, dzięki niemu firmy mogą dać kontrahentom więcej czasu na zapłatę faktur. Dane pochodzące z Europejskiego Raportu Płatności wskazują, że niemal połowa polskich przedsiębiorstw akceptuje długie terminy płatności. Prawie jedna trzecia firm reguluje należności u swoich dostawców później, niż kiedykolwiek zaakceptowałaby takie opóźnienia u własnych klientów. Raport wskazuje, że jeśli chodzi o przedsiębiorców z sektora MŚP, to godzą się z taką sytuacją w imię utrzymania dobrych relacji z partnerami, którzy mają silną pozycję w swoich branżach.

Wśród klientów firm faktoringowych, poza branżą dystrybucyjną i produkcyjną, są też detaliści. Zajmują trzecią pozycję wśród największych odbiorców usług faktoringowych z udziałem w obrotach na poziomie 5,1 proc.

Poza tym z usług faktorów korzysta sektor transportu, spedycji, usług, budownictwa, handlu hurtowego czy też firmy pośrednictwa pracy.

Dla każdego

Po faktoring może sięgnąć każda firma, która prowadzi działalność gospodarczą i zawiera transakcje z innymi przedsiębiorstwami. Faktoring jest dostępny zarówno dla osób fizycznych, prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, jak i dla największych przedsiębiorstw. Nie ma również większego znaczenia branża, w jakiej działają klienci, czas prowadzenia działalności gospodarczej czy historia współpracy z kontrahentem. – Obecna oferta produktowa pozwala skorzystać z faktoringu każdej firmie – od małego przedsiębiorcy do dużej korporacji. Dla tych mniejszych jest to rozwiązanie pozwalające wspierać codzienną płynność, dla dużych jest to element szerszej strategii wspierania kapitału obrotowego z wykorzystaniem takich usług jak przejęcie ryzyka niewypłacalności kontrahentów czy też rozliczanie przychodzących płatności – komentuje Bartłomiej Świeca, wiceprezes zarządu ING Commercial Finance odpowiedzialny za pion sprzedaży. – Dla każdego znajdzie się więc odpowiednia forma finansowania, dopasowana do potrzeb. Warunek jest tylko jeden. Przedsiębiorca musi wystawiać faktury z odroczonym terminem płatności – zaznacza Dorota Mazur z PragmaGo.

Mimo że faktoring jest dla wszystkich, najłatwiej skorzystać z tej usługi przedsiębiorcom (np. producentom), którzy cyklicznie sprzedają swoje wyroby lub usługi powtarzalnym kontrahentom. Żeby podpisać umowę faktoringu, nie trzeba wychodzić nawet z domu, można to zrobić zdalnie.

Paweł Kacprzak, dyrektor biura rozwoju biznesu w BNP Paribas Faktoring, zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt faktoringu, szczególnie ważny dla małych i średnich firm. W ramach tej usługi przedsiębiorcy otrzymują nie tylko finansowanie, lecz także zestaw przydatnych narzędzi do wsparcia codziennej pracy firmy. Firma faktoringowa jest w stanie zadbać też o właściwą weryfikację kontrahentów, z którymi współpracuje klient.

– Dysponuje też informacjami o zatorach płatniczych na rynku, często wie o nich wcześniej niż firmy ubezpieczające należności. Ponadto faktor dba o jakość udokumentowania transakcji, co ma znaczenie w problematycznych sytuacjach, ponieważ usprawnia odzyskanie należności – komentuje Paweł Kacprzak.

Wreszcie firma faktoringowa może przejąć ryzyko niewypłacalności podmiotów wskazanych przez klienta. Klient otrzymuje 95 proc. wartości faktury brutto przed terminem płatności, a w przypadku braku zapłaty faktury przez odbiorcę towaru jest to już ryzyko firmy faktoringowej.

PAO

Struktura obrotów firm faktoringowych / Dziennik Gazeta Prawna - wydanie cyfrowe

dgp@infor.pl
Nasz serwis wykorzystuje wyłącznie najnowsze technologie, aby zapewnić użytkownikowi najwyższą jakość usług. Prosimy o zaktualizowanie przeglądarki, aby poznać pełne możliwości naszego serwisu. Pobierz Microsoft Edge, aby korzystać z serwisu.