Specjaliści do spraw ESG poszukiwani
ESG w krótkim czasie podbiło biznes. Niemniej jednak na rynku pracy jest to nowa specjalizacja.
– Duże zapotrzebowanie na specjalistów ESG widzimy wśród firm konsultingowych, jednak część organizacji decyduje się na wewnętrzne działania, co również wiąże się z koniecznością pozyskania kompetencji w zakresie ESG do swoich struktur. Coraz częściej w rekrutacji w tym obszarze wspieramy firmy z branży energetycznej, produkcyjnej czy transportowej – relacjonuje Anna Tietianiec, ekspert rynku pracy, menedżer w firmie rekrutacyjnej Manpower.
Jak ocenia Mateusz Żydek, rzecznik prasowy Randstad, nie można jeszcze mówić o takim zainteresowaniu specjalistami ESG w Polsce, jakie jest w Europie Zachodniej, choć od blisko trzech lat można obserwować rozwój tych obszarów w firmach.
Ma to swoje przełożenie na oferty pracy. Ich liczba na portalach rekrutacyjnych dla ekspertów z tej dziedziny, jak zauważa Filip Kusznierow, kierownik działu rekrutacji w LeasingTeam Professional, jest niższa niż w przypadku stanowisk z kategorii HR czy marketing. Może jednak ona rosnąć wraz z wprowadzaniem kolejnych regulacji.
Doświadczenia z zagranicy
Trudny dostęp do specjalistów potwierdzają pracodawcy.
– Na polskim rynku nadal jest niewielu ekspertów odpowiedzialnych za ESG, jednak zapotrzebowanie na nich rośnie – szczególnie w spółkach notowanych na giełdzie, przedsiębiorstwach międzynarodowych i w firmach doradczych – ocenia Aleksandra Robaszkiewicz, head of corporate communications and CSR w Lidl Polska.
Szacuje się, że np. raportować niefinansowo potrafi ponad 3 tys. osób w Polsce. Niedobór ma przełożenie na procesy rekrutacyjne. Część pracodawców decyduje się je przeprowadzać wewnętrznie. Innym trendem jest podnoszenie kwalifikacji pracowników, co potwierdza najnowszy raport ManpowerGroup „ESG w Polsce. Rynek pracy”. Według niego najwięcej, czyli 79 proc. firm, planuje pozyskać nowe talenty poprzez rekrutację wewnętrzną, 51 proc. wskazuje na podnoszenie kwalifikacji i szkoleń zatrudnionych, a tylko 36 proc. mówi o potrzebie rekrutacji nowych pracowników.
– Główny kierunek rozwoju zatrudnionych już pracowników, przede wszystkim w międzynarodowych korporacjach, obejmuje uczenie się poprzez pracę, a więc zdobywanie wiedzy i umiejętności w szkoleniach organizowanych przez specjalistów z innych krajów, w których ten obszar jest bardziej rozwinięty niż w Polsce – mówi Mateusz Żydek.
Innym rozwiązaniem jest decyzja o inwestycji w szkolenie zespołów odpowiedzialnych za CSR.
Filip Kusznierow zauważa, że tendencje wzrostowe wychwyciły już szkoły wyższe, które zaczęły uruchamiać studia podyplomowe na kierunkach dotyczących zrównoważonego rozwoju.
– Na podstawie mnogości kursów, szkoleń czy studiów podyplomowych, których doliczyłam się aż 13 na różnych uczelniach, można wnioskować, że grono specjalistek i specjalistów ESG będzie coraz większe – prognozuje Marta Mikliszańska, head group of ESG & Public Affairs w Allegro.
Oczekiwane kompetencje
Od specjalistów ESG oczekuje się przede wszystkim biznesowego podejścia, które obejmie nie tylko samo gromadzenie informacji na temat wdrażania zasad zrównoważonego rozwoju w organizacji, lecz także audytowanie tego obszaru oraz ścisłą współpracę z zespołami zakupów, prawnym, jakości czy liniami biznesowymi, aby je wprowadzać w praktyce. Poza tym oczekiwana jest znajomość legislacji w obszarze zrównoważonego rozwoju oraz międzynarodowych wytycznych, a także doświadczenie z zakresu raportowania pozafinansowego.
Aleksandra Robaszkiewicz informuje, że Lidl oczekuje znajomości zagadnień związanych ze zrównoważonym rozwojem i raportowaniem ESG, doświadczenia, a także rozbudowanych umiejętności organizacyjnych, zarządzania projektami oraz współpracy z różnymi grupami interesariuszy.
– Konieczne są nieustanne szkolenia oraz podnoszenie kwalifikacji ze względu na dużą dynamikę zmian m.in. prawnych – zaznacza.
Eksperci wskazują, że w przypadku międzynarodowych firm ulokowane w polskich filiach stanowiska związane z ESG często mają charakter wykonawczy. Stąd też osoby na nich zatrudnione zazwyczaj są odpowiedzialne za realizację globalnej polityki przedsiębiorstwa oraz weryfikację, czy przestrzegane są jej zapisy.
– Zdarza się również, że dodatkowa odpowiedzialność za koordynację tego procesu jest powierzana pracownikowi, który pełni inną funkcję – zauważa Agnieszka Kolenda, dyrektor wykonawcza w Hays Poland, i dodaje, że są to funkcje multidyscyplinarne, zazwyczaj na szczeblu starszego specjalisty lub eksperta.
– Wykształcenie pracownika nie zawsze jest brane pod uwagę lub oczekiwania te są uzależnione od aspektu, na którym skoncentrowana jest rola w organizacji lub branży działalności przedsiębiorstwa. Pracodawcy zazwyczaj poszukują absolwentów kierunków związanych z ekonomią i finansami, audytem, zrównoważonym rozwojem, zarządzaniem, prawem czy administracją – uzupełnia Agnieszka Kolenda.
Marta Mikliszańska podkreśla, że w 2020 r. zawód specjalista/specjalistka ds. społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw został dodany do klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy.
Ile można zarobić
Przed specjalistami z obszaru ESG otwierają się dobre perspektywy na przyszłość, jeśli chodzi nie tylko o miejsca pracy, lecz także o zarobki. Dziś, jak mówią eksperci, płace w tym obszarze oscylują wokół średnich dla specjalistów w dużych miastach, a więc od 8 do 18 tys. zł brutto. Jednak wymagania mogą wzrosnąć, co przełoży się na wynagrodzenia.
– Chodzi o doświadczenie w tym obszarze poza Polską, umiejętności związane z zarządzaniem projektami, zarządzaniem zmianą, doświadczenie audytorskie oraz ukończone studia podyplomowe z obszaru ESG, a ponadto znajomość uwarunkowań prawnych, standardów sprawozdawczości i przepisów Unii Europejskiej – wylicza Mateusz Żydek.