wydanie cyfrowe

Jaka wysokość świadczeń dla pracownika, który choruje na przełomie roku

Pracownik, który ukończył 50 lat, od 10 grudnia przebywa w szpitalu, wcześniej, tj. w 2021 r., nie przebywał na zwolnieniu lekarskim. Choroba zapewne potrwa do 2022 r. Jakie świadczenia związane z chorobą będą przysługiwały pracownikowi, w jakiej wysokości płacić ewentualny zasiłek? Jaka będzie podstawa wymiaru chorobowego w razie przerwy w niezdolności do pracy, tzn. kiedy ustalić ją na nowo, a kiedy pozostanie taka jak dla poprzedniej choroby?
odpowiedź Od 1 stycznia 2022 r. zaczną obowiązywać dość liczne zmiany w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa zasiłkowa). Dotyczą one m.in. wysokości zasiłku chorobowego za czas pobytu w szpitalu lub ustalania okresu zasiłkowego. Ustawodawca przewidział jednak przepisy przejściowe dla osób, które na przełomie roku będą przebywały na zasiłkach. Zmiany ich nie obejmą, dopóki okres niezdolności do pracy będzie...

Chcesz zobaczyć pełną treść artykułu?
* jeśli posiadasz wykupioną e-prenumeratę
Nasz serwis wykorzystuje wyłącznie najnowsze technologie, aby zapewnić użytkownikowi najwyższą jakość usług. Prosimy o zaktualizowanie przeglądarki, aby poznać pełne możliwości naszego serwisu. Pobierz Microsoft Edge, aby korzystać z serwisu.