wydanie cyfrowe

W jaki sposób zawierać umowy na odległość

Obowiązujący stan epidemii wiąże się z wprowadzeniem licznych ograniczeń, także dla przedsiębiorców. Wiele osób ze względu na zagrożenie zdrowia postanawia zostać w domu, część zaś nie może domu opuścić, gdyż przebywa na kwarantannie. Nasuwa się pytanie, czy podpisywanie umów z kontrahentami na odległość jest możliwe, a jeżeli tak – to w jakiej formie i o należy czym pamiętać, aby taka umowa była ważna.
Jedną z podstawowych zasad znajdujących się w kodeksie cywilnym jest swoboda umów (art. 3531 k.c.). Polega ona na tym, że strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. Z zasadą tą wiąże się zasada swobody w wyborze formy zawarcia umowy. Jak wskazano w art. 60 k.c., z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w ustawie wola osoby dokonującej...

Chcesz zobaczyć pełną treść artykułu?
* jeśli posiadasz wykupioną e-prenumeratę
Nasz serwis wykorzystuje wyłącznie najnowsze technologie, aby zapewnić użytkownikowi najwyższą jakość usług. Prosimy o zaktualizowanie przeglądarki, aby poznać pełne możliwości naszego serwisu. Pobierz Microsoft Edge, aby korzystać z serwisu.