wydanie cyfrowe

Jak liczyć okres wyczekiwania pracownikowi, który wcześniej prowadził działalność gospodarczą

PROBLEM Pracownik zatrudniony od 1 września 2018 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim od 19 września do 5 października 2018 r. Poprzednie zatrudnienie zakończyło się 30 czerwca 2018 r. Nie ma on 10-letniego stażu pracy, ale od kilku lat nieprzerwanie prowadzi działalność gospodarczą. Czy należy mu się wynagrodzenie chorobowe? Jaką przyjąć podstawę wymiaru chorobowego, jeśli pracownik zatrudniony na cały etat zarabia 18 zł/godz. oraz dostaje premię miesięczną w wysokości 12 proc. wynagrodzenia za czas przepracowany?
odpowiedź Nabycie prawa do wynagrodzenia chorobowego za cały okres niezdolności do pracy zależy od tego, czy przed podjęciem pracy, tj. przed 1 września, osoba ta podlegała z działalności gospodarczej dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Jeżeli tak, to wynagrodzenie przysługuje od początku zwolnienia, a jeśli nie, to dopiero za okres od 1 do 5 października. Wymagane 30 dni Generalnie wynagrodzenie...

Chcesz zobaczyć pełną treść artykułu?
* jeśli posiadasz wykupioną e-prenumeratę
Nasz serwis wykorzystuje wyłącznie najnowsze technologie, aby zapewnić użytkownikowi najwyższą jakość usług. Prosimy o zaktualizowanie przeglądarki, aby poznać pełne możliwości naszego serwisu. Pobierz Microsoft Edge, aby korzystać z serwisu.