wydanie cyfrowe

Operacje gospodarcze związane z wadium księguje się na koncie 139

Oferenci uczestniczący w przetargu nieograniczonym byli zobowiązani do wniesienia wadium. Część z nich wniosła je w pieniądzu, dokonując przelewu na wskazany przez zamawiającego rachunek bankowy. W wyniku rozstrzygnięcia postępowania przetargowego wybrany wykonawca wystąpił o zaliczenie wpłaconego wadium w poczet zabezpieczenia należytego wykonania umowy. Brakującą część zabezpieczenia wpłacił na rachunek bankowy. W jaki sposób powinny zostać ujęte w ewidencji księgowej opisane operacje gospodarcze?

Zgodnie z art. 148 ustawy z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych zabezpieczenie należytego wykonania umowy może być wnoszone według wyboru wykonawcy w jednej lub kilku formach, tj. m.in.: pieniądzu, poręczeniach bankowych lub poręczeniach spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej – z tym że zobowiązanie kasy jest zawsze zobowiązaniem pieniężnym, gwarancjach bankowych oraz ubezpieczeniowych.

Za zgodą zamawiającego zabezpieczenie może być wnoszone również:

a) w wekslach z poręczeniem wekslowym banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej,
b) przez ustanowienie zastawu na papierach wartościowych emitowanych przez Skarb Państwa lub jednostkę samorządu terytorialnego,
c) przez ustanowienie zastawu rejestrowego na zasadach określonych w przepisach o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów.

Zabezpieczenie wnoszone w pieniądzu wykonawca wpłaca przelewem na rachunek bankowy wskazany przez zamawiającego. W przypadku wniesienia wadium w pieniądzu wykonawca może wyrazić zgodę na zaliczenie kwoty wadium na poczet zabezpieczenia.
Wadia i zabezpieczenia należytego wykonania umów to dla jednostki budżetowej organizującej postępowanie przetargowe sumy depozytowe. Zgodnie z zasadami prowadzenia ewidencji księgowej w jednostkach sektora finansów publicznych, w tym jednostek budżetowych określonych w rozporządzeniu ministra rozwoju i finansów z 13 września 2017 r., wszelkie operacje dotyczące przyjmowania i zwrotu środków pieniężnych stanowiących sumy depozytowe (kaucje, wadia, zabezpieczenia należytego wykonania umów) podlegają ewidencji na koncie 139 – „Inne rachunki bankowe” w korespondencji z kontem rozrachunkowym 240 – „Pozostałe rozrachunki”.
Z uwagi na różne rodzaje sum depozytowych oraz w celu zachowania przejrzystości, prawidłowości i rzetelności prowadzonych rozliczeń z powyższego tytułu do wyżej wymienionych kont powinna być prowadzona ewidencja analityczna. Przy czym jej szczegółowe zasady powinny wynikać z uregulowań wewnętrznych, do opracowania których zobowiązany jest kierownik jednostki zgodnie z postanowieniami art. 10 ust. 1 i 2 ustawy o rachunkowości.
Na schemacie przedstawiono, uwzględniając opisane powyżej podstawy zapisów księgowych dotyczących sum depozytowych, ewidencję operacji dotyczących wniesienia, a następnie zaliczenia wadium na zabezpieczenie należytego wykonania umowy oraz wniesienia pozostałej części zabezpieczenia. ©℗

schemat

Wadium

Objaśnienia:
1) Wpływ na rachunek bankowy jednostki (rachunek depozytowy) wadium wniesionych przez oferentów uczestniczących w postępowaniu przetargowym – 100 000 zł:

  • Wn konto 139 „Inne rachunki bankowe” (analityka: wadia),
  • Ma konto 240 „Pozostałe rozrachunki” (analityka: kontrahent).

2) Zaliczenie wniesionego w pieniądzu wadium na zabezpieczenie należytego wykonania umowy, zgodnie z wnioskiem wykonawcy – 100 000 zł:

  • Wn konto 139 „Inne rachunki bankowe” (analityka: wadia) – kwota ujemna,
  • Ma konto 139 „Inne rachunki bankowe” (analityka: ZNWU) – kwota dodatnia.

3) Wpływ na rachunek bankowy jednostki (rachunek depozytowy) pozostałej części zabezpieczenia należytego wykonania umowy – 50 000 zł:

  • Wn konto 139 Inne rachunki bankowe( analityka: ZNWU),
  • Ma konto 240 Pozostałe rozrachunki ( analityka: kontrahent).

Podstawa prawna:

Ustawa z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1579 ze zm.).
Rozporządzenie ministra rozwoju i finansów z 13 września 2017 r. w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. poz. 1911).
Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 395 ze zm.).


Nasz serwis wykorzystuje wyłącznie najnowsze technologie, aby zapewnić użytkownikowi najwyższą jakość usług. Prosimy o zaktualizowanie przeglądarki, aby poznać pełne możliwości naszego serwisu. Pobierz Microsoft Edge, aby korzystać z serwisu.