Wnuki, którym odmówiono świadczenia, mogą po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego próbować doprowadzić do wznowienia postępowania mimo braku publikacji wyroku. Nie wiadomo jednak, czy przyniesie to efekt
Władztwo planistyczne gminy nie jest nieograniczone. Wprowadzanie jakichkolwiek zakazów w planie miejscowym musi wynikać nie tylko z przepisów prawa, ale także być uzasadnione.
PSL chce nie tylko znieść limit kadencji, lecz także odblokować kandydatom na wójtów start w wyborach do rady powiatu czy sejmiku województwa. Sprawą otwartą pozostaje, ile miałaby trwać kadencja lokalnych włodarzy.
Iskrzy na linii samorządy–rząd po tym, jak okazało się, że prace nad ustawą kompetencyjną w ostatnich kilku miesiącach nie posunęły się naprzód. Nowa partia ma być kolejnym elementem nacisku na władzę
Umarzanie w określonych przypadkach postępowań zawieszonych obligatoryjnie, wprowadzenie możliwości przesyłania załączników do decyzji w postaci innej niż papierowa – to niektóre zmiany w kodeksie postępowania administracyjnego, które wchodzą w życie od 13 lipca. I choć wynikają z tzw. ustawy deregulacyjnej, nie wszystkie są korzystne dla stron postępowania.
Skutki wniesienia skargi bywają dotkliwe – od wielomiesięcznych opóźnień aż po całkowite wstrzymanie projektu. Jak inwestorzy mogą się przed tym bronić i na co szczególnie uważać?
Nie będzie potrzebna zgoda radnych na przystąpienie do sporządzenia zintegrowanego planu inwestycyjnego (ZPI). Ogólne zasady postanowień umów urbanistycznych można będzie określić uchwałą rady gminy.
Skoro przepisy uzależniają prawo do świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy od zamieszkiwania w Polsce z dziećmi, to mogą oni korzystać tylko z tych, które na nie przysługują. Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny.
Opłaty, jakie przedsiębiorcy muszą ponosić za zajęcie pasa drogowego dla infrastruktury telekomunikacyjnej, są różnej wysokości – zależnie od tego, kiedy uzyskano decyzję jednostki samorządu terytorialnego. Część firm skorzystała z możliwości zmiany decyzji w trybie art. 155 k.p.a. i ustalenia niższych stawek, a pozostałe tej możliwości pozbawiono. Sprawą nierównego traktowania firm telekomunikacyjnych zajął się rzecznik praw obywatelskich.
Według skarbników samorządowych wprowadzenie zasady, że opłatę skarbową od pełnomocnictwa uiszcza się w miejscu zamieszkania, spowoduje chaos. Finansowo zyskają na niej metropolie, a stracą miasta średniej wielkości.
Nasz serwis wykorzystuje wyłącznie najnowsze technologie, aby zapewnić użytkownikowi najwyższą jakość usług. Prosimy o zaktualizowanie przeglądarki, aby poznać pełne możliwości naszego serwisu. Pobierz Microsoft Edge, aby korzystać z serwisu.