Następujące po sobie kontrole – doraźna i planowa – nie mogą dotyczyć tego samego przedmiotu i zakresu działalności przedsiębiorcy. Żądający wstrzymania kolejnej kontroli przedsiębiorca musi wykazać, że przedmiot jest ten sam, a nie skupiać się na kwestiach formalnych. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zobowiązał serwis PayPal do zmiany dwóch praktyk uznanych za nieuczciwe. Chodzi m.in. o umieszczanie w umowach z klientami postanowienia stanowiącego, że spółka „może od czasu do czasu wprowadzać zmiany”. Serwis zobowiązał się do zwrotu klientom 150 proc. opłat, które zostały pobrane na podstawie zakwestionowanych praktyk.
Widmo wyższych ceł w relacjach handlowych UE–USA raz jeszcze rozgrzewa emocje w europejskich gabinetach zarządów firm. Dla wielu przedsiębiorców to nie tylko temat z pierwszych stron gazet, lecz także realne ryzyko mogące podważyć rentowność kontraktów i stabilność łańcuchów dostaw. Czy drastyczne podwyżki taryf celnych można potraktować jako „nadzwyczajną zmianę stosunków” albo nawet jako „siłę wyższą”? A jeśli tak – co to oznacza dla przedsiębiorców? Czy można renegocjować umowę? Albo ją rozwiązać?
Banki honorują pełnomocnictwa notarialne i udzielane adwokatom czy radcom, ale tylko wtedy, gdy wskazują one konkretne czynności, do których dają umocowanie.
W ciągu pierwszego studniowego etapu działań inicjatywy SprawdzaMY rząd rozpatrzył 350 propozycji deregulacji prawa. Zdaniem ekspertów takie zawrotne tempo prac rodzi ryzyko lobbingu i rozchwiania systemu.
Prawdopodobnie dziś Rada Europejska przyjmie stanowisko, w którym zatwierdzi propozycję Komisji Europejskiej o wycofaniu się z części lub odroczeniu wejścia w życie przepisów o zrównoważonym rozwoju.
Już niemal pół roku zwlekamy z uchwaleniem prawa wdrażającego unijne rozporządzenie MiCA. Giełdy i kantory kryptowalut nie mogą zawnioskować w Polsce o licencje, a sprzeczne komunikaty resortu finansów skłaniają je do ucieczki za granicę.
Zasada „one in, one out” wbrew nazwie nie oznacza, że każdy nowy obowiązek dla przedsiębiorców będzie się wiązał z koniecznością uchylenia innego. Zwłaszcza że nikt nie będzie nadzorował przestrzegania tej reguły.
Członek zarządu albo likwidator spółki nie będzie już karany za niezłożenie wniosku o upadłość. Wprowadzenie takich zmian proponuje Ministerstwo Sprawiedliwości (MS) w projekcie nowelizacji k.s.h.
Nasz serwis wykorzystuje wyłącznie najnowsze technologie, aby zapewnić użytkownikowi najwyższą jakość usług. Prosimy o zaktualizowanie przeglądarki, aby poznać pełne możliwości naszego serwisu. Pobierz Microsoft Edge, aby korzystać z serwisu.