Pracodawca próbował uprzedzić powrót pracownicy do pracy po urlopie rodzicielskim, wręczając jej wypowiedzenie tuż przed jego końcem. Sąd pracy nie miał jednak wątpliwości, że takie działanie, rozpoczęte jeszcze w trakcie ochrony, było nielegalne.
Datą, od której należy liczyć przedawnienie przewinienia zawodowego lekarza, jest termin zakończenia leczenia, a nie pojedynczego zabiegu. Nierzetelne prowadzenie dokumentacji medycznej zawsze zasługuje na karę, bo jest to poważne przewinienie lekarskie – tak orzekł Sąd Najwyższy.
Wpis do KRS wspólnika jednoosobowej spółki z o.o. potwierdza obowiązek objęcia go ubezpieczeniem zdrowotnym. Ewentualne zbycie udziałów musi być należycie udokumentowane, inaczej ważny dla kwestii ubezpieczeń jest tylko ten wpis. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Pracodawcy mają kłopot ze spełnianiem wymagań bhp. Efekt? Inspektorzy pracy coraz częściej decydują o wstrzymaniu prac w zakładach oraz skierowaniu pracowników do innych zadań – wynika z najnowszych danych Państwowej Inspekcji Pracy.
Nawet jeśli zwolnienie starszego pracownika jest uzasadnione z tego względu, że podwładny nie chce podnosić kompetencji cyfrowych, obawiają się posądzenia o dyskryminację. Zdaniem prawników – niesłusznie.
Co najmniej 42 mln zł będzie kosztowało rozszerzenie katalogu rozstrzygnięć wydawanych przez ZUS, od których można się odwołać do sądu – ostrzega Ministerstwo Sprawiedliwości (MS).
Przez pierwsze pół roku obowiązywania przepisów dotyczących zgłoszeń zewnętrznych od sygnalistów do rzecznika praw obywatelskich (RPO) skierowano 412 spraw.
Prezes Trybunału Konstytucyjnego wzywa prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do respektowania orzeczenia dotyczącego niezgodności z ustawą zasadniczą przepisów o pomniejszeniu świadczeń części emerytów. Problem dotyczy tysięcy osób.
Wzrost kar nakładanych na pracodawców oraz uprawnienia inspektorów do przekształcania umów cywilnoprawnych w umowy o pracę – takie m.in. zmiany zakłada projekt, nad którym pracuje specjalny zespół powołany w Ministerstwie Rodziny.
Tokeny potwierdzające uprawnienia pracowników do korzystania z platformy szkoleniowej nie są artykułem, przedmiotem ani usługą w rozumieniu przepisów rozporządzenia składkowego, lecz jedynie narzędziem dostępu do jej zasobów. Tym samym nie mogą być zwolnione ze składek. Tak uznał ZUS w najnowszej interpretacji.
Nasz serwis wykorzystuje wyłącznie najnowsze technologie, aby zapewnić użytkownikowi najwyższą jakość usług. Prosimy o zaktualizowanie przeglądarki, aby poznać pełne możliwości naszego serwisu. Pobierz Microsoft Edge, aby korzystać z serwisu.