W piątek, 11 lipca, wchodzą w życie przepisy o ujawnianiu cen ofertowych mieszkań. Dla deweloperów oznaczają nowe obowiązki, a kupującym pozwolą łatwiej porównać oferty.
Wraca pomysł opracowania tabeli odszkodowań i zadośćuczynień. Komisja kodyfikacyjna planuje przedstawić jesienią projekt standaryzacji rekompensat za śmierć bliskiej osoby czy kalectwo. Ma to zachęcić do zawierania ugód z pominięciem wieloletnich procesów
Urzędnicy popierają wprowadzenie rozwodów pozasądowych. Część z nich postuluje nawet umożliwienie ich przeprowadzania online. Nie chcą natomiast mediować między małżonkami.
Obecnie odpowiedzialność dewelopera za wady zależy od rodzaju zawartej z nabywcą umowy, a ta z kolei jest uzależniona od tego, na jakim etapie realizacji inwestycji klient decyduje się na zakup.
Brak niektórych informacji w umowie o kredyt konsumencki nie będzie już zawsze oznaczał konieczności zwrócenia odsetek i opłat przez bank. Wynika to z projektu zmian w prawie zaproponowanego przez UOKiK.
Frankowicze nie odzyskają pieniędzy tuż po wyroku sądu I instancji, a banki nie zyskają prawa do wnoszenia roszczenia wzajemnego – takie zmiany wprowadzono w projekcie ustawy frankowej. Eksperci są podzieleni w ocenach.
Przedsiębiorcy czekali pięć lat na korzystny dla nich wyrok Trybunału Konstytucyjnego stwierdzający, że za usuniętą reklamę należy się odszkodowanie. Teraz już drugi rok czekają na zmianę przepisów.
Skarga kasacyjna do Sądu Najwyższego nie zablokuje nakazu powrotu dziecka za granicę, jeśli wcześniej w sprawie zapadły dwa orzeczenia wydane przez dwa niezależne sądy. Skazany nie będzie również automatycznie wpisywany do rejestru sprawców przestępstw na tle seksualnym – o wpisie każdorazowo zdecyduje sąd.
Projektowana ustawa o ochronie osób uczestniczących w debacie publicznej przed oczywiście bezzasadnymi roszczeniami lub stanowiącymi nadużycie postępowaniami sądowymi może pozbawić ochrony pomawiane osoby publiczne, a jednocześnie wywołać przeciwny efekt – mrożący.
Przedłużenie lub zawarcie nowej umowy dzierżawy gruntów skarbowych może nastąpić tylko na podstawie porozumienia i zgodnych oświadczeń woli dzierżawcy i wydzierżawiającego – uznał Sąd Najwyższy. Oznacza to, że dzierżawca nie może jednostronnie żądać przedłużenia dzierżawy lub zawarcia nowej umowy w trybie bezprzetargowym.
Nasz serwis wykorzystuje wyłącznie najnowsze technologie, aby zapewnić użytkownikowi najwyższą jakość usług. Prosimy o zaktualizowanie przeglądarki, aby poznać pełne możliwości naszego serwisu. Pobierz Microsoft Edge, aby korzystać z serwisu.