Jak uniknąć podatku od dziedziczonego domu lub mieszkania

Podatnicy otrzymujący w spadku dom lub mieszkanie mogą uniknąć konieczności zapłaty podatku od spadków. Nie dotyczy to jednak wszystkich. Możliwość taką mają najbliżsi spadkodawcy. Wśród nich znaleźli się małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha. Osoby te mogą podatku nie płacić wcale i to nawet wtedy, gdy w spadku otrzymają kilka nieruchomości.

Pozostali krewni mają inną możliwość. Mogą skorzystać z ulgi mieszkaniowej przewidzianej w ustawie o podatku od spadków i darowizn. W tym jednak przypadku konieczne będzie spełnienie kilku warunków, m.in. nie można posiadać innego mieszkania, a jeśli podatnik je ma, musi jego własność przenieść na inne osoby. Czasami w dziedziczonym mieszkaniu trzeba będzie również być zameldowanym. Ulga nie obejmie jednak całego dziedziczonego mieszkania, a jedynie taką jego powierzchnię, która nie przekracza 110 mkw.

DO GÓRY

OŚWIADCZENIE

Przepraszam spółkę Polskie Linie Lotnicze LOT S.A. z siedzibą w Warszawie („LOT” lub „Spółka”) za umieszczenie w artykule „Jak LOT wyczarował miliony z zysku” autorstwa Cezarego Pytlosa, opublikowanym w wydaniu Dziennika Gazeta Prawna z dnia 24 kwietnia 2014 r. oraz na stronach internetowych www.gazetaprawna.pl i www.edpg.gazetaprawna.pl stwierdzeń: „26 mln zysku wykazane w księgach za ub.r. nie jest wynikiem restrukturyzacji firmy, lecz inżynierii finansowej” oraz „Zarząd LOT bardzo sprytnie obniżył raty amortyzacyjne, a w rezultacie koszty operacyjne spółki, jedynie za pomocą manipulacji księgowych”.

Jadwiga Sztabińska
redaktor naczelny Dziennika Gazeta Prawna’

Aby zobaczyć treść, musisz być zalogowany

Masz wykupiony dostęp? Zaloguj się

Masz problem z dostępem lub potrzebujesz więcej informacji?

Skorzystaj z poniższych linków

CennikRegulaminPomoc